Nowe obrabiarki konwencjonalne

W tym miesiącu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki zostały dostarczone i zainstalowane nowe obrabiarki konwencjonalne, tokarka uniwersalna TOP400 oraz frezarka konsolowa Fn2Vb ze skrętna głowicą. To kolejny etap wymiany przestarzałego parku maszynowego hali obrabiarek i wejście w nowoczesne maszyny. Pomimo tego że są to maszyny o budowie i sterowaniu konwencjonalnym to ich precyzja i możliwości technologiczne przydadzą się w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Stosowane w wielu sektorach przemysłu do wysokowydajnego skrawania oraz dokładnej obróbki wykończeniowej. Łoże oraz podstawa obu maszyn jest odlewem żeliwnym o silnie użebrowanej konstrukcji zapewniającej wysoką sztywność. Obrabiarki wyposażone zostały w odczyty cyfrowe oraz dodatkowe oprzyrządowanie technologiczne znacznie poszerzające możliwości ich pracy.

Zakupione obrabiarki otworzą szereg nowych możliwości w zakresie dydaktyczno – szkoleniowym. Od roku akademickiego 2020/2021 maszyny zostaną włączone do procesu dydaktycznego, co znacząco podniesie kompetencje i konkurencyjność naszych absolwentów na rynku pracy.

W najbliższym okresie planowane jest dalsza modernizacja bazy dydaktycznej obejmująca zakup kolejnych maszyn. Nowe urządzenia uzupełnią wyposażenie Katedry Technologii i Automatyzacji, najstarszej jednostki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.