Studenci, którzy nie złożyli dotychczas Karty pracy dyplomowej w terminie procedurą dyplomowania mają obowiązek zgłosić się do potencjalnego opiekuna pracy dyplomowej w celu uzyskania zgody na realizację pracy dyplomowej i uszczegółowienia warunków jej wykonywania. 

Deklaracją przystąpienia do realizacji tematu jest podpisanie w dwóch egzemplarzach formularza przyjęcia pracy dyplomowej do realizacji – dla promotora oraz dla Dziekanatu.

Mechatronika - studia I stopnia - stan na dzień 11.01.2024r.

Mechanika i budowa maszyn I stopnia - stan na dzień 11.01.2024r.

Informatyka I stopnia - stan na dzień 09.04.2024r.

Informatyka II stopnia - stan na dzień 09.04.2024r.

Sztuczna inteligencja i Data Science II stopnia- stan na dzień 09.04.2024r.

  1. Podstawowe zasady dyplomowania na WIMiI i Politechnice Częstochowskiej określa regulamin studiów.

  2. W przypadkach przewidzianych programem studiów, w tym harmonogramem realizacji programu studiów, student zobowiązany jest do wykonania pracy dyplomowej.

  3. Temat pracy dyplomowej powinien być ustalony nie później niż dwa semestry przed planowanym terminem zakończenia studiów.

  4. Promotorem pracy dyplomowej jest nauczyciel akademicki Politechniki Częstochowskiej posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.

  5. Pracę dyplomową student wykonuje samodzielnie pod kierunkiem promotora.

  6. Student ma prawo do zaproponowania własnego tematu pracy dyplomowej w ramach kończonego kierunku studiów, uwzględniającego jego zainteresowania naukowe i zawodowe. Propozycje własnych tematów prac dyplomowych studenci zgłaszają na kartach prac dyplomowych (załącznik Z1/PWIMII-5) do wybranych nauczycieli akademickich zgodnie z punktem 4 w terminie do 30 listopada (w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym) lub 30 kwietnia (w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim).

  7. W przypadku gdy zgodnie z pkt. 6 nauczyciel akademicki wyrazi zgodę na opiekę na dyplomantem, który zaproponował własny temat pracy dyplomowej wówczas wraz z formularzem zgłoszenia tematu pracy dyplomowej (załącznik Z2/PWIMII-5) przekazuje on kierownikowi katedry podpisaną przez siebie kartę pracy dyplomowej (załącznik Z1/PWIMII-5). 

  8. Kierownik wewnętrznej jednostki organizacyjnej dokonuje wstępnej akceptacji tematów prac dyplomowych zgłoszonych przez podległych mu opiekunów. W przypadku uwag, zgłasza je danemu opiekunowi pracy dyplomowej w celu ich uwzględnienia, a następnie w formie zbiorczego arkusza (załącznik Z3/PWIMII-5) przekazuje tematy za pośrednictwem Dziekanatu do Komisji ds. Prac Dyplomowych odpowiednio w terminie do 8 grudnia (w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym) lub 17 maja (w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim).

  9. Komisja ds. prac dyplomowych powołana przez Dziekana dla każdej dyscypliny naukowej prowadzonej na Wydziale, gromadzi i opracowuje wstępny wykaz tematów prac dyplomowych zgłoszonych przez ich opiekunów, a także przeprowadza proces weryfikacji zgłoszonych tematów prac dyplomowych.

  10. Komisja ds. prac dyplomowych opracowuje zweryfikowany wykaz tematów prac dyplomowych i przekazuje je do zatwierdzenia przez właściwą Radę programową.

  11. Tematy zatwierdzone przez Radę programową są udostępniane studentom na stronie wydziałowej.

  12. Studenci, którzy nie złożyli dotychczas Karty pracy dyplomowej (załącznik Z1/PWIMII-5)  w terminie określonym w pkt. 6 mają obowiązek zgłosić się do potencjalnego opiekuna pracy dyplomowej w celu uzyskania zgody na realizację pracy dyplomowej i uszczegółowienia warunków jej wykonywania. Deklaracją przystąpienia do realizacji tematu jest podpisanie w dwóch egzemplarzach formularza przyjęcia pracy dyplomowej do realizacji – dla promotora oraz dla Dziekanatu. Deklarację (załącznik Z4/PWIMII-5) należy dostarczyć do odpowiedniego promotora najpóźniej do  20 stycznia (w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym) bądź 10 czerwca (w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim) . Promotorzy odpowiednio w terminie do 30 stycznia (w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym) lub 30 czerwca (w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim) przekazują uzupełniony przez studenta (załącznik Z4/PWIMII-5)  do właściwego Dziekanatu.

  13. Dopuszcza się, w uzasadnionych przypadkach, indywidualne zgłaszanie pojedynczych tematów prac. Zatwierdzanie tych tematów odbywa się po wcześniejszym zgłoszeniu do Kierownika dydaktycznego i ocenie merytorycznej przez Komisję ds. Prac Dyplomowych.

  14. Ewidencję zatwierdzonych i realizowanych prac dyplomowych prowadzi dziekanat Wydziału. Zatwierdzone tematy wprowadzane są do systemu informatycznego Politechniki (USOS)

  15. Temat pracy dyplomowej lub promotor mogą ulec zmianie na pisemny wniosek studenta nie później niż w pierwszym miesiącu ostatniego, według programu, semestru studiów. Zmieniony temat aktualizowany jest niezwłocznie w systemie informatycznym Politechniki. W przypadkach szczególnych decyduje kierownik dydaktyczny.  

Pliki do pobrania
  1. Praca dyplomowa może być przygotowana w języku obcym za zgodą Rady programowej i promotora.

  2. Student zobowiązany jest do złożenia wersji pracy dyplomowej przygotowanej do obrony nie później niż w terminie: do końca kwietnia – w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym; do końca września – w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim.

  3. Student, który nie złożył pracy dyplomowej w terminie określonym w punkcie 2, zostaje skreślony z listy studentów.

  4. Student przed zatwierdzeniem pracy przez promotora jest zobowiązany do uzupełnienia następujących informacji o pracy dyplomowej w systemie APD Politechniki Częstochowskiejjęzyk w jakim została napisana praca; streszczenie i słowa kluczowe po polsku i po angielsku.

  5. Po uzupełnieniu danych pracy student w systemie APD uczelni wysyła pliki stanowiące jej treść lub dodaje załączniki innych rodzajów (np. pliki filmowe lub graficzne), a następnie przekazuje pracę do akceptacji przez promotora.
    W treści pracy nie należy zamieszczać jakichkolwiek oświadczeń.

  6. Plik z pracą powinien być nazwany zgodnie ze wzorem nr_indeksu.pdf. Maksymalny rozmiar pliku z pracą powinien nie przekraczać 10 MB. Dodatkowe załączniki do pracy powinny mieć rozszerzenie ZIP, PDF lub TGZ oraz rozmiar nieprzekraczający 10 MB.

  7. Po zatwierdzeniu pracy przez promotora w systemie APD student jest zobowiązany do przekazania 1 egzemplarza wydrukowanej pracy do dziekanatu. Tekst pracy dyplomowej, w wersji zaakceptowanej przez promotora i przeznaczonej do obrony, musi zostać złożony w postaci wydruku komputerowego oraz jednego pliku elektronicznego zawierającego pełny tekst pracy w formacie pdf (wygenerowany w taki sposób, aby istniała możliwość skopiowania i wklejenia zawartego tekstu). Wydrukowana praca z systemu APD na każdej stronie oprócz pierwszej w lewym dolnym rogu powinna mieć numer kontrolny. Pliki elektroniczne należy dostarczyć na nośniku CD bądź DVD. W przypadku pracy, której wynikiem jest wytworzenie kodu źródłowego, kod ten powinien być także zawarty na nośniku wraz z pracą dyplomową.

  8. Praca dyplomowa składana w dziekanacie w formie papierowej ma być podpisana przez promotora wraz z zaznaczeniem daty przyjęcia.

  9. Pracownik dziekanatu weryfikuje zgodność numerów kontrolnych zapisanych w bazie ze złożoną wersją papierową.

  10. Zasady pisania prac dyplomowych określa (załącznik Z5/PWIMII-5) niniejszej procedury. Wzór strony tytułowej oraz oświadczenia stanowią załączniki Z6/PWIMII-5 i Z7/PWIMII-5.

  11. Praca dyplomowa jest sprawdzana pod kątem plagiatu, zgodnie z procedurą PWIMiI-6.

  12. Oceny pracy dyplomowej dokonuje promotor oraz recenzent.

  13. Kierownik dydaktyczny wyznacza recenzenta pracy dyplomowej spośród osób upoważnionych do pełnienia funkcji promotora pracy dyplomowej.

  14. Promotor i recenzent składają do dziekanatu przygotowane recenzje pracy dyplomowej niezwłocznie po zaakceptowaniu pracy przez promotora w systemie APD.

  15. Recenzje pracy dyplomowej są jawne, z wyłączeniem prac, których przedmiot jest objęty tajemnicą prawnie chronioną.

  16. Student ma prawo do zapoznania się z recenzjami swojej pracy dyplomowej na 3 dni przed planowanym terminem obrony.

  17. W przypadku negatywnej oceny recenzenta decyzję o dopuszczeniu studenta do egzaminu dyplomowego podejmuje kierownik dydaktyczny po uzyskaniu pozytywnej oceny pracy wystawionej przez dodatkowego recenzenta.

  18. Ocenę pracy dyplomowej stanowi średnia arytmetyczna ocen promotora i recenzenta pracy.

  19. Do systemu informatycznego Politechniki Częstochowskiej USOS wpisuje się ocenę pracy dyplomowej zgodnie ze skalą ocen podaną w regulaminie studiów, ocenę zaokrągla się w górę.

  20. Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego podejmuje kierownik dydaktyczny.

  21. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest: 

    wypełnienie przez studenta obowiązków wynikających z programu studiów, w tym harmonogramu realizacji programu studiów; 

    uzyskanie przez studenta pozytywnej oceny z pracy dyplomowej; 

    sprawdzenie pisemnej pracy dyplomowej z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego współpracującego z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych.

  22. Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym 6 tygodni od daty złożenia pracy dyplomowej.

  23. Egzamin dyplomowy odbywa się w terminie zatwierdzonym przez kierownika dydaktycznego przed komisją egzaminacyjną, w skład której wchodzą co najmniej: 

    kierownik dydaktyczny lub wyznaczony przez właściwego kierownika dydaktycznego nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego – jako przewodniczący; 

    promotor pracy dyplomowej; 

    recenzent pracy dyplomowej.

  24. W przypadku nieobecności promotora lub recenzenta pracy dyplomowej kierownik dydaktyczny może powołać w skład komisji egzaminacyjnej nauczyciela akademickiego pokrewnego zakresu studiów, uprawnionego do prowadzenia i recenzowania prac dyplomowych.
  25. Na wniosek studenta lub promotora kierownik dydaktyczny może wyrazić zgodę na otwarty charakter egzaminu dyplomowego.

  26. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym lub pisemnym składającym się z egzaminu kierunkowego oraz obrony pracy dyplomowej.

  27. Podczas egzaminu dyplomowego prezentacja pracy dyplomowej oraz dyskusja nad nią może mieć charakter otwarty z udziałem innych, niż członkowie komisji egzaminacyjnej, zainteresowanych osób zaproszonych przez kierownika dydaktycznego. Przypadki, w których prezentacja pracy ma charakter otwarty, określa właściwa rada programowa, która może jednocześnie wyrazić zgodę na odrębny termin egzaminu dyplomowego aniżeli termin prezentacji pracy dyplomowej.

  28. W przypadku wykonywania pracy dyplomowej we współpracy z podmiotem gospodarczym kierownik dydaktyczny może powołać dodatkowo w skład komisji egzaminacyjnej z głosem doradczym przedstawiciela tego podmiotu.

  29. Egzamin dyplomowy jest przeprowadzany w języku, w którym przeprowadzane było kształcenie.

  30. Na egzaminie kierunkowym student powinien wykazać się wiedzą z danego kierunku studiów.

  31. Kierownicy katedr wraz z pracownikami katedr prowadzącymi zajęcia dydaktyczne opracowują zestaw pytań na egzamin kierunkowy i przekazują do właściwego kierownika dydaktycznego w terminie do 15 grudnia (w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym) i 15 maja (w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim).  Zagadnienia dyplomowe powinny być podzielone na 2 części:
    dla pierwszego stopnia: zagadnienia kierunkowe ogólne (co najmniej 15 pytań) oraz zagadnienia związane z zakresem/specjalnością kończonych studiów (co najmniej 30 pytań);
    dla drugiego stopnia: zagadnienia związane z zakresem/specjalnością kończonych studiów (co najmniej 30 pytań).

  32. Podczas egzaminu kierunkowego dyplomant opracowuje trzy zagadnienia egzaminacyjne wylosowane z przygotowanych i opublikowanych zestawów: 

    dla pierwszego stopnia jedno odnosi się do zagadnień kierunkowych ogólnych, a dwa do zagadnień z zakresu specjalności kończonych studiów;
    dla drugiego stopnia wszystkie zagadnienia związane są ze specjalnością kończonych studiów. Dyplomant losuje zagadnienia z pełnego zestawu.

  33. Na udzielenie odpowiedzi na wylosowane zagadnienia dyplomant ma około 20 minut, w tym około 10 minut na przygotowanie się w formie pisemnej. Po udzieleniu odpowiedzi dyplomant opuszcza salę, a komisja ustala wyniki egzaminu oraz podejmuje decyzję o dopuszczeniu dyplomanta do obrony pracy dyplomowej.

  34. Ocena każdego omawianego zagadnienia wyznaczana jest zgodnie z regulaminem studiów, przy czym ocena pozytywna może być wystawiona jedynie w przypadku, gdy co najmniej dwóch członków komisji wystawi ocenę pozytywną.

  35. Warunkiem przystąpienia do obrony pracy dyplomowej jest uzyskanie z egzaminu kierunkowego oceny co najmniej dostatecznej.

  36. Obrona pracy dyplomowej ma charakter otwarty. Podczas obrony pracy dyplomowej dyplomant przedstawia treść pracy dyplomowej (około 10 minut) oraz udziela odpowiedzi na pytania dotyczące przygotowanej pracy.

  37. Ocena obrony pracy dyplomowej wyznaczana jest zgodnie z regulaminem studiów, przy czym ocena pozytywna może być wystawiona jedynie w przypadku, gdy co najmniej dwóch członków komisji wystawi ocenę pozytywną.

  38. Po zakończeniu obrony pracy dyplomowej, dyplomant opuszcza salę, a komisja ustala wynik egzaminu dyplomowego oraz ocenę końcową studiów zgodnie z regulaminem studiów.

  39. Po ustaleniu wyniku egzaminu dyplomowego i oceny końcowej studiów dyplomant jest informowany przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej o uzyskanych ocenach.

  40. Przerwanie egzaminu dyplomowego może nastąpić w przypadku stwierdzenia przez komisję: 

    niesamodzielnego przygotowania się podczas egzaminu do udzielenia odpowiedzi,

    zakłócenia przez zdającego prawidłowego przebiegu egzaminu.

  41. W przypadku przerwania lub unieważnienia egzaminu dyplomowego komisja sporządza stosowny protokół.

  42. Przerwanie egzaminu z przyczyn ujętych w pkt. 40 skutkuje oceną niedostateczną z egzaminu dyplomowego.

  43. Wszelkie kwestie sporne dotyczące oceny końcowej egzaminu dyplomowego rozstrzyga przewodniczący komisji egzaminu dyplomowego zgodnie z regulaminem studiów.

  44. W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie dyplomowym w wyznaczonym terminie kierownik dydaktyczny wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny. W takim przypadku egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia pierwszego egzaminu.

  45. Na wniosek studenta w drugim terminie egzaminu dyplomowego może uczestniczyć wskazany przez niego obserwator.

  46. W przypadku niezłożenia egzaminu dyplomowego w drugim terminie kierownik dydaktyczny wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów.

Pliki do pobrania

Instrukcje dla systemu APD

 
Proces archiwizacji prac dyplomowych - pobierz

 

Dla studentów: 

 

Dla opiekunów prac (promotorów):

 

Dla recenzentów prac:

Opłaty za dyplom:

 

Studenci, którzy rozpoczęli studia przed 1 października 2019r. 

wnoszą opłaty za wydanie dyplomu i suplementu w języku polskim w wysokości 60 zł.

Koszt dodatkowego odpisu w języku angielskim wynosi 40 zł. 

Prośba o wydanie odpisu dyplomu w jęz. angielskim musi zostać złożona najpóźniej do dnia ukończenia studiów.

 

Studenci, którzy rozpoczęli studia po 1 października 2019 r. 

nie wnoszą opłat za wydanie dyplomu i suplementu.

Nieodpłatnie mogą wówczas otrzymać komplet następujących dokumentów:

  • dyplom + suplement w języku polskim + 2 odpisy dyplomu z suplementami w języku polskim
  • dyplom + suplement w języku polskim + 1 odpis dyplomu z suplementem w języku polskim + 1 odpis dyplomu z suplementem w języku angielskim ( w tym przypadku prośba o wydanie odpisu dyplomu w jęz. obcym musi zostać złożona najpóźniej do dnia ukończenia studiów).

 

Osoby, które wznowiły studia, powtarzały semestr, przeniosły się z innego kierunku, bądź zmieniły tryb studiów (z stacjonarnych na niestacjonarne lub odwrotnie) każdoroazowo proszone są o kontakt z Dziekanatem w sprawie płatności za wydanie dyplomu i suplementu przed złożeniem pracy dyplomowej oraz wniesieniem jakichkolwiek opłat za dyplom.

  1. Indeks (jeżeli dotyczy)

  2. Wypełniona karta obiegowa – do pobrania w dziekanacie (należy pamiętać, iż do podbicia pozycji Biblioteka niezbędny jest indeks studenta - jeżeli dotyczy).

  3. Podanie o odpis dyplomu w języku angielskim, jeżeli student chce otrzymać taki odpis.

  4. W przypadku studentów, którzy rozpoczeli studia przed 1 października 2019r. : opłata za dyplom w wysokości 60 zł dokonana przez system płatności masowych USOSweb (dodatkowa opłata 40 zł jeżeli składane jest podanie o odpis w języku angielskim). Opłatę 40 zł należy zgłosić w dziekanacie na kilka dni przed złożeniem dokumentów w celu nadania płatności w systemie USOS.

  5. Praca dyplomowa dwustronnie drukowana w miękkiej oprawie (pierwsza strona pracy zgodna ze wzorem wraz ze streszczeniem jednostronnym w języku angielskim (1 egzemplarz).

  6. Zapis cyfrowy pracy dyplomowej na opisanej płycie CD w formacie  *.pdf (podpisana płyta w kopercie bez okienka, wklejona na tylnej okładce pracy).

  7. Oświadczenie o oryginalności pracy dyplomowej (druk) – zbindowane razem z pracą dyplomową. Treść oświadczenia nie jest częścią pracy dyplomowej i jego treść nie powinna być załączona do wersji elektronicznej pracy.

  8. Informacje uzupełniające do suplementu o indywidualnych osiągnięciach studenta potwierdzone kserokopiami (formularz). W przypadku prośby o odpis dyplomu w języku angielskim, jeżeli student wykazuje jakieś dodatkowe osiagnięcia to należy je przetłumaczyć na język angielski.

  9. Wypełnioną ankietę dotyczącą oceny całego toku studiów odbytych na Politechnice Częstochowskiej lub imienne oświadczenie o rezygnacji z wypełnienia ankiety.

 

 

Załączniki do złożenia z pracą

Zagadnienia na egzamin dyplomowy obowiązujące w roku akademickim 2022/2023:

 

Studia pierwszego stopnia
Kierunek Zagadnienia kierunkowe Zagadnienia zakresowe
Informatyka I stopnia Informatyka - pytania kierunkowe

Zakres: Inżynieria oprogramowania

Zakres: Programowanie aplikacji internetowych

Zakres: Sieci komputerowe 

Mechanika i budowa maszyn I stopnia Mechanika i budowa maszyn - pytania kierunkowe

Zakres: Automatyzacja procesów wytwarzania i robotyka

Zakres: Komputerowe projektowanie maszyn i urządzeń

Mechatronika I stopnia Mechatronika - pytania kierunkowe -
Matematyka stosowana i technologie informatyczne I stopnia Matematyka stosowana i technologie informatyczne - pytania kierunkowe Zakres: Modelowanie matematyczne i analiza danych

 

Studia drugiego stopnia
Kierunek Zagadnienia zakresowe
Informatyka II stopnia

Zakres: Aplikacje biznesowe i bazy danych

Zakres: Cyberbezpieczeństwo

Mechanika i budowa maszyn II stopnia

Zakres: Automatyzacja procesów wytwarzania i robotyka

Zakres: Spawalnictwo

Zakres: Modelling and simulation in mechanics

Sztuczna inteligencja i Data Science

Zakres: Computational Intelligence and Data Science

W związku z centralizacją procesu wydawania dyplomów uprzejmie informujemy, iż absolwenci, którzy złożyli egzamin dyplomowy od 01.07.2021 r. mogą odebrać dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem w Biurze Obsługi Studentów Działu Nauczania znajdującym się w Budynku Głównym Politechniki Częstochowskiej przy ul. Dąbrowskiego 69 w Częstochowie.

Informacje dotyczące odbioru dyplomu, zasad wydawania dyplomów i ich duplikatów, opłat za dyplomy znajdują się na stronie głównej Politechniki Częstochowskiej.

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano